Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil Uray Resi beyıydı. Anası İsmet Bayan, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak misyon yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Periyot Resi beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin arkası sıra Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Henüz sonra eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri mahirı başüstüne. Eksperlik sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bandajlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle beraberinde Ankara’evet yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bandajlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına kadar sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Midi şark Yol Üniversitesi Mütevelli Astronomi Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına kadar bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları yürekin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak misyon aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde kocaöğretimde okullaşma tahminında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşferment sarrafiyeladı. Bilimsel yayınlarda da ciddi artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün sayıları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Iktisat kısmınde terbiye görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşlarındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün organizasyonunda misyon almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun sarrafiyekanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak misyon almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç çağ, Patronaj Kuruluna da iki çağ reislik fail Doğramacı 1968 yılında sarrafiyekanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır süresince reis ve genel duraksızörlüğü görevini yürütmüştür. Hayatı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu sarrafiyekanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce sarrafiyekanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Birleşik Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve afiyet bilimleri kayranında çok sayıda bilimsel makalesi, mecelle seksiyonü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayır derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle namına Amerikan barış, Doğruluk ve şiringörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi biryoğun devletin reisı Profesör Doğramacı’evet ülkenin en koca nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve sert çok millî kasıntı Doğramacı’evet en kibar ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Herkes Meclisi namına Talih Üstün Bakım Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 senevi canı çocuklara, körpelere ve tüm insanlığa bakım aşkıyla düntir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu yardımlarla afiyet, terbiye ve bilgi yürekin yarattığı kurumlarla hep yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir